Analog telefon makineleri iki telli bakır kablo ile çalışırlar. Ofiste kullanılan bütün telefonlara ayrı ayrı kablo çekilmesi gerekmektedir. Analog telefonlar ilk başlarda kullanışlı olsalar da günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz duruma gelmeye başlamıştır.

IP telefonlar ise sahip olduğu iletişim seçenekleri sayesinde tercih edilir ürün haline gelmiştir. Kolay kullanımı, kullanışlı olması dışında analog telefonlar gibi iki telli kablolara ihtiyaç duymazlar. IP telefon kullanmak için internete ihtiyaç vardır. Telefonun arkasında bulunan ethernet girişi ile internet bağlantısı kurulması gerekir. Bu aşamada IP telefon kurulumu nasıl yapılır?

IP telefon kurulumu oldukça kolaydır. Her markanın kurulumu farklılık gösterse de temel olarak aynıdır. Telefon makinesi internet sağlayıcısının aldığı ip adresine ulaşmak gerekmektedir. IP telefonun üzerindeki tuşlar yardımıyla IPv4 kısmında yazan IP adresine ulaşılmalıdır.

IP TELEFON KURULUM ADIMLARI

IP adresini internet tarayıcısı üzerinden adres kısmına yazarak telefonun kullanıcı ara yüzüne kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Telefon sistemine giriş yaptıktan sonra açılan ara yüzden temel ayarları yapabilirsiniz. Dil ayarları, tarih/saat ayarları vb. Akabinde telefon dahilisini aktif etmek için bilgilerin telefon ara Yüzünde ilgili yerlere girilmesi ile ip telefonunuzun hattı aktif duruma gelecektir. Kurulumu basit olan IP telefonların kullanımı da o kadar basittir.